Alodian Basketball League Wiki
 
(5 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 2: Line 2:
 
{{Main|2012 ACBC Comeback series}}
 
{{Main|2012 ACBC Comeback series}}
 
===Sunday===
 
===Sunday===
{{basketballbox |date=October 14 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 14 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[ITS]] |referee=
  +
|teamA= [[University of Brittani Logicals]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[University of Dalya Dark Knights]]
  +
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 14 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[ITS]] |referee=
 
|teamA= [[Territorial Academy Archers]]
 
|teamA= [[Territorial Academy Archers]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 9: Line 15:
 
}}
 
}}
 
===Monday===
 
===Monday===
{{basketballbox |date=October 15 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 15 |time= |place=[[Smart Araneta Coliseum]], [[Quezon City]] |TV=[[ITS]] |referee=
 
|teamA= [[Hannah University of Engineering Kings]]
 
|teamA= [[Hannah University of Engineering Kings]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 15: Line 21:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
{{basketballbox |date=August 27 |time= |place=[[Cuneta Astrodome]], [[Pasay City|Pasay]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 15 |time= |place=[[Smart Araneta Coliseum]], [[Quezon City]] |TV=[[ITS]] |referee=
  +
|teamA= [[Kasia Lyceum Wealthers]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[University of Brittani Logicals]]
  +
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 15 |time= |place=[[Smart Araneta Coliseum]], [[Quezon City]] |TV=[[ITS]] |referee=
 
|teamA= [[Territorial Academy Archers]]
 
|teamA= [[Territorial Academy Archers]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 22: Line 34:
 
}}
 
}}
 
===Tuesday===
 
===Tuesday===
{{basketballbox |date=October 16 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 16 |time= |place=[[Mall of Asia Arena]], [[Pasay City|Pasay]] |TV=[[ITS]] |referee=
 
|teamA= [[Portland College of Alexandria Destinies]]
 
|teamA= [[Portland College of Alexandria Destinies]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
 
|teamB= [[University of Brittani Logicals]]
 
|teamB= [[University of Brittani Logicals]]
  +
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 16 |time= |place=[[Mall of Asia Arena]], [[Pasay City|Pasay]] |TV=[[ITS]] |referee=
  +
|teamA= [[Hannah University of Engineering Kings]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[Territorial Academy Archers]]
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
 
===Wednesday===
 
===Wednesday===
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[Cuneta Astrodome]], [[Pasay City|Pasay]] |TV=[[ITS]] |referee=
 
|teamA= [[Kasia Lyceum Wealthers]]
 
|teamA= [[Kasia Lyceum Wealthers]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 35: Line 53:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[Cuneta Astrodome]], [[Pasay City|Pasay]] |TV=[[ITS]] |referee=
 
|teamA= [[University of Brittani Logicals]]
 
|teamA= [[University of Brittani Logicals]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
 
|teamB= [[Hannah University of Engineering Kings]]
 
|teamB= [[Hannah University of Engineering Kings]]
 
|scoreB=
 
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[Cuneta Astrodome]], [[Pasay City|Pasay]] |TV=[[ITS]] |referee=
  +
|teamA= [[Portland College of Alexandria Destinies]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[Territorial Academy Archers]]
  +
|scoreB=
 
}}
 
}}
 
===Thursday===
 
===Thursday===
Line 55: Line 79:
 
}}
 
}}
 
===Friday===
 
===Friday===
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
  +
|teamA= [[Hannah University of Engineering Kings]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[Kasia Lyceum Wealthers]]
  +
|scoreB=
  +
}}
 
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
 
|teamA= [[University of Brittani Logicals]]
 
|teamA= [[University of Brittani Logicals]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
 
|teamB= [[Territorial Academy Archers]]
 
|teamB= [[Territorial Academy Archers]]
  +
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
  +
|teamA= [[Portland College of Alexandria Destinies]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[University of Dalya Dark Knights]]
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
 
===Saturday===
 
===Saturday===
 
{{basketballbox
 
|date=October 27
 
|time = 10:00
  +
|place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]]
 
|TV=[[ITS]]
  +
|teamA= Team 1
  +
|scoreA=
  +
|teamB= Team 2
  +
|scoreB=
  +
|OT=
  +
|series =
  +
}}
 
==Semis Part 2==
 
==Semis Part 2==
 
===Wednesday===
 
===Wednesday===
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[Ravalli University Victors]]
 
|teamA= [[Ravalli University Victors]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 70: Line 118:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[Jaclyn University Suns]]
 
|teamA= [[Jaclyn University Suns]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 76: Line 124:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
 
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
 
|teamB= [[Molly Polytechnic University Englishmens]]
 
|teamB= [[Molly Polytechnic University Englishmens]]
  +
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
  +
|teamA= [[Ravalli University Victors]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[University of Monique Laurels]]
  +
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 17 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
  +
|teamA= [[Jaclyn University Suns]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[Dominique State University Resurrections]]
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
 
===Thursday===
 
===Thursday===
{{basketballbox |date=October 18 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 18 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[Ravalli University Victors]]
 
|teamA= [[Ravalli University Victors]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 89: Line 149:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
{{basketballbox |date=October 18 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 18 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
 
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 95: Line 155:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
  +
{{basketballbox |date=October 18 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
{{basketballbox
 
|date=October 18
 
|time=
 
|place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig Ciry|Pasig]]
 
|TV=[[ITS]]
 
|referee=
 
 
|teamA= [[University of Monique Laurels]]
 
|teamA= [[University of Monique Laurels]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
 
|teamB= [[Dominique State University Resurrections]]
 
|teamB= [[Dominique State University Resurrections]]
  +
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 18 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
  +
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[Ravalli University Victors]]
  +
|scoreB=
  +
}}
  +
{{basketballbox |date=October 18 |time= |place=[[PhilSports Arena]], [[Pasig City|Pasig]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
  +
|teamA= [[Molly Polytechnic University Englishmens]]
  +
|scoreA=
  +
|teamB= [[Jaclyn University Suns]]
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
 
===Friday===
 
===Friday===
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
 
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 113: Line 180:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[Dominique State University Resurrections]]
 
|teamA= [[Dominique State University Resurrections]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 119: Line 186:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[Ravalli University Victors]]
 
|teamA= [[Ravalli University Victors]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 126: Line 193:
 
}}
 
}}
   
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[Molly Polytechnic University Englishmens]]
 
|teamA= [[Molly Polytechnic University Englishmens]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 132: Line 199:
 
|scoreB=
 
|scoreB=
 
}}
 
}}
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[ITS]] |referee=
+
{{basketballbox |date=October 19 |time= |place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]] |TV=[[Schipani Broadcasting Company|SBC]] |referee=
 
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
 
|teamA= [[University of Mikaela Scaners]]
 
|scoreA=
 
|scoreA=
Line 139: Line 206:
 
}}
 
}}
 
===Saturday===
 
===Saturday===
  +
{{basketballbox
  +
|date=October 20
  +
|time = 8:00
  +
|place=[[FilOil Frying V Arena]], [[San Juan City|San Juan]]
  +
|TV=[[ITS]]
  +
|teamA= [[Molly Polytechnic University Englishmens]]
  +
|scoreA= 89
  +
|teamB= '''[[Ravalli University Victors]]'''
  +
|scoreB= '''109'''
  +
| Q1 = '''24'''-16
  +
| Q2 = '''23'''-20
  +
| Q3 = 25-'''26'''
  +
| Q4 = '''37'''-27
  +
|OT=
  +
|series = Ravalli won Eliminations game
  +
}}
  +
{{Main|MPU-RU Rivalry}}
 
{{Alodian Collegiate Basketball Championship}}
 
{{Alodian Collegiate Basketball Championship}}

Latest revision as of 04:12, 20 October 2012

Comeback Games[]

Main article: 2012 ACBC Comeback series

Sunday[]

October 14 University of Brittani Logicals vs. University of Dalya Dark Knights    FilOil Frying V Arena, San Juan ITS
October 14 Territorial Academy Archers vs. Kasia Lyceum Wealthers    FilOil Frying V Arena, San Juan ITS

Monday[]

October 15 Hannah University of Engineering Kings vs. Portland College of Alexandria Destinies    Smart Araneta Coliseum, Quezon City ITS
October 15 Kasia Lyceum Wealthers vs. University of Brittani Logicals    Smart Araneta Coliseum, Quezon City ITS
October 15 Territorial Academy Archers vs. University of Dalya Dark Knights    Smart Araneta Coliseum, Quezon City ITS

Tuesday[]

October 16 Portland College of Alexandria Destinies vs. University of Brittani Logicals    Mall of Asia Arena, Pasay ITS
October 16 Hannah University of Engineering Kings vs. Territorial Academy Archers    Mall of Asia Arena, Pasay ITS

Wednesday[]

October 17 Kasia Lyceum Wealthers vs. University of Dalya Dark Knights    Cuneta Astrodome, Pasay ITS
October 17 University of Brittani Logicals vs. Hannah University of Engineering Kings    Cuneta Astrodome, Pasay ITS
October 17 Portland College of Alexandria Destinies vs. Territorial Academy Archers    Cuneta Astrodome, Pasay ITS

Thursday[]

October 18 Hannah University of Engineering Kings vs. University of Dalya Dark Knights    Ynares Sports Arena, Pasig ITS
October 18 Kasia Lyceum Wealthers vs. Portland College of Alexandria Destinies    Ynares Sports Arena, Pasig ITS

Friday[]

October 19 Hannah University of Engineering Kings vs. Kasia Lyceum Wealthers    PhilSports Arena, Pasig ITS
October 19 University of Brittani Logicals vs. Territorial Academy Archers    PhilSports Arena, Pasig ITS
October 19 Portland College of Alexandria Destinies vs. University of Dalya Dark Knights    PhilSports Arena, Pasig ITS

Saturday[]

October 27
10:00
Team 1 vs. Team 2    FilOil Frying V Arena, San Juan ITS

Semis Part 2[]

Wednesday[]

October 17 Ravalli University Victors vs. Dominique State University Resurrections    PhilSports Arena, Pasig SBC
October 17 Jaclyn University Suns vs. University of Monique Laurels    PhilSports Arena, Pasig SBC
October 17 University of Mikaela Scaners vs. Molly Polytechnic University Englishmens    PhilSports Arena, Pasig SBC
October 17 Ravalli University Victors vs. University of Monique Laurels    PhilSports Arena, Pasig SBC
October 17 Jaclyn University Suns vs. Dominique State University Resurrections    PhilSports Arena, Pasig SBC

Thursday[]

October 18 Ravalli University Victors vs. Molly Polytechnic University Englishmens    PhilSports Arena, Pasig SBC
October 18 University of Mikaela Scaners vs. Jaclyn University Suns    PhilSports Arena, Pasig SBC
October 18 University of Monique Laurels vs. Dominique State University Resurrections    PhilSports Arena, Pasig SBC
October 18 University of Mikaela Scaners vs. Ravalli University Victors    PhilSports Arena, Pasig SBC
October 18 Molly Polytechnic University Englishmens vs. Jaclyn University Suns    PhilSports Arena, Pasig SBC

Friday[]

October 19 University of Mikaela Scaners vs. Dominique State University Resurrections    FilOil Frying V Arena, San Juan SBC
October 19 Dominique State University Resurrections vs. Molly Polytechnic University Englishmens    FilOil Frying V Arena, San Juan SBC
October 19 Ravalli University Victors vs. Jaclyn University Suns    FilOil Frying V Arena, San Juan SBC
October 19 Molly Polytechnic University Englishmens vs. University of Monique Laurels    FilOil Frying V Arena, San Juan SBC
October 19 University of Mikaela Scaners vs. University of Monique Laurels    FilOil Frying V Arena, San Juan SBC

Saturday[]

October 20
8:00
Molly Polytechnic University Englishmens 89–109 Ravalli University Victors    FilOil Frying V Arena, San Juan ITS
Scoring by quarter: 24-16, 23-20, 25-26, 37-27
Ravalli won Eliminations game
Main article: MPU-RU Rivalry